Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Robert Openhowski
Adwokat amerykański
w Stanie Nowy Jork
Solicitor w Anglii i Walii
Okregowa Rada Adwokacka
w Warszawie

Kancelaria Prawa Amerykańskiego w Polsce

adw. Robert Openhowski, Esq.

ul. Prusa 2.

00-493 Warszawa

Telefon bezposredni:   (+48) 665-306-600
___________________________________________
 E-MAIL:  openhowski@op.pl

TRUST

    TRUST nie ma w polskim prawie swego odpowiednika. Jest to instytucja typowa dla prawa anglosaskiego. Powszechnie stosowana w Stanach Zjednoczonych, jakkolwiek w pewnych stanach, jak California, jest bardzo powszechna, w innych np. Nowy Jork, znacznie mniej. Osobiscie nie jestem zwolennikiem trustu, albowiem zaklada on fikcje prawną, ktora faktycznie sprowadza się do oddania własności jakiegoś składnika badz całego majątku na własność i pod zarząd osoby fikcyjnej. Często osoba powierzająca majątek (settlor)  i powiernik (trustee) to ta sama osoba. A więc trust polega najczęściej na przepisaniu własnego majątku „na własnego ducha.“
    Czasem to ma sens, np. kiedy osoba uwikłana jest w szemrane interesy i chce zabezpieczyć majatek przed wierzycielami, fiskusem etc. Niestety kalifornijscy prawnicy przekonali klientów, że trust jest bezpieczniejszą formą przekazania majątku swoim spadkobiercom. Głownie ze wzgledów podatkowych i w celu omininięcia postępowania spadkowego.
    W praktyce jednak ani zastosowanie trustu ani innej techniki nie pozwala uniknąć opodatkowania spadku. Co najistotniejsze, podatek federalny od spadku należny jest tylko od kwoty powyżej pięć milionów dolarów ($5,450,000 w 2016r.).
    Niestety nie dotyczy ten przywilej nie-obywateli i nie-rezydentów USA ktorzy tam pozostawili majatek spadkowy. Wówczas spadek podlega rozliczeniu w trybie IRS 706 N/A. Zaledwie kilku adwokatów amerykańskich zna sie na tej skomplikowanej procedurze.     Pamiętać trzeba, że tylko 0,2 % największych spadków w Ameryce podlega opodatkowaniu federalnemu. Kilkana ście stanów ma własny, stanowy podatek od spadków i darowizn. Głownie stany schodniego wybrzeża, a więc Nowy Jork, New Jersey, Pennsylvania, Connecticut, Massachusetts, ale też Illinois z naszym Chicago. Większość tych stanów również zwalnia znaczne kwoty od podatku ( NJ- 675,000, NY-2,062, ).
    Trust jednak nie pozwala uniknąć opodatkowania. W większości przypadków nie będzie to nawet potrzebne. Pozwala jednak uniknąć postępowania spadkowego. To niestety nie jest zaleta, ale raczej niebezpieczeństwo, dlatego, że w przypadku normalnego spadku mamy wykonawce spadku, ktory osobiście odpowiada przed sądem za nalezyte wykonanie swych obowiązków. W przypadku trustu, ktory jest instrumentem prywatnym, nie ma żadnego nadzoru sądowego. O wszsystkim decyduje osoba tzw. sucessor trustee (powiernika nstępczego) ktory po śmierci powiernika głownego przejmuje jego obowiązki i zazwyczaj jest tez wykonawcą testamentu, ale cały majątek należący do trustu jest pod jego wyłaczną kontrolą. Jesli jest to osoba godna zaufania, nie ma problemu. Ale jeśli jest to osoba obca, adwokat, sąsiad, szef z pracy etc. - należy oczekiwać problemów.
    Jest jedna zaleta trustu w przypadku obywateli polskich dziedziczących  za granicą. Polski fiskus nie uważa trustu za spadkobranie. Bo faktycznie spadkobraniem to nie jest. Nie nalicza zatem podatku od spadku. W przypadku dziedziczenia po dalszych krewnych z USA, kiedy polskie prawo nie pozwala uniknąć opodatkowania schedy, trust jest dużo korzystniejszym sposobem przekazania majątku krewnym w Polsce. Ale kiedy polski fiskus zwalnia od podatku, jak w przypadku najblizszej rodziny, to lepiej dziedziczyc z testamentu niż trustu.
    Jeśli Wasz krewny pozostawił majątek po śmierci w stanach na zachodze lub centrum USA jest duze prawdopodobieństwo, że pozostawił go w formie trustu. Mogą z tego być pewne korzyści, ale istenieją też niebezpieczeństwa. Nikt nie powinien liczyć, że dostanie nalężna mu część majątku tylko z dobrej woli powiernika.